7o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΙΜΑΦΑΙΡΕΣΗΣ

Νέες «προκλήσεις» και «ενδείξεις» στη Θεραπευτική Αφαίρεση
Υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ
4 – 6 Οκτωβρίου 2019
Ξενοδοχείο Golden Age
Αθήνα

Πρόγραμμα Ημερίδας


04

ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

  • 15.30 – 16.00

    Προσέλευση / Εγγραφές
  • 16.00 – 16.30

    Διάλεξη
    Aφαίρεση: Γενικές αρχές, Οδηγίες, Μελλοντικές εξελίξεις, Πότε λέμε όχι

    Προεδρείο: Π. Ντουραμάνη
    Ομιλητής: Π. Κάρμας
  • 16.30 – 18.00

    Διάλεξη
    Θεραπευτική Αφαίρεση και Καρδιολογία

    Προεδρείο: I. Κανακάκης – M. Kριτσιώτη

    Οξύ Έμφραγμα του μυοκαρδίου, πιθανές θεραπευτικές επιλογές
    Ομιλητής: A. Νταλιάνης

    Στηθάγχη
    Ομιλητής: Ε. Ρεπάσος

    Εκλεκτική αφαίρεση σε ειδικά μόρια
    Ομιλητής: Ε. Άννινος

    Σχολιαστές Σ. Καστελάνος - Μ. Ε. Τσελεγκίδη

  • 18.00 – 18.30

    Διάλλειμα
  • 18.30 – 19.00

    Τελετή Έναρξης
    Ε. Γράψα, Πρόεδρος ΕΕΑ
    Θ. Αποστόλου, Πρόεδρος ΕΝΕ
    Ι. Κάκκας, Ειδικός Γραμματέας ΔΣ ΕΑΕ

  • 19.30 – 20.00

    Εναρκτήρια Ομιλία
    Αριστοτέλης – Ηθική, Παιδεία, μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα στις ημέρες μας αντίληψη

    Ομιλητής: Χ. Παπαδημητρίου

05

ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΣΑΒΒΑΤΟ

  • 09.00 – 10.15

    Νέες προκλήσεις» στην Αιματολογία
    Προεδρείο: Α. Τραυλού - Β. Τσεβρένης

    Ο ρόλος των αφαιμαξομεταγγίσεων στην αντιμετώπιση των οξέων και χρόνιων επιπλοκών της δρεπανοκυτταρικής νόσου στην εποχή των νέων θεραπειών
    Ομιλητής: Σ. Ντελίκου

    Αιμόσταση και θέματα αντιπηξίας στις μεθόδους αφαίρεσης
    Ομιλητής: Α. Φοίφα

    Διαδικασία Αφαίρεσης Περιεγχειρητικά στην Καρδιοχειρουργική: Αλοευαισθητοποίηση και μεταμόσχευση καρδιάς, θρομβοπενία
    Ομιλητής: Θ. Κωστελίδου

    Σχολιαστές: A. Aθανασόπουλος - Μ. Μπέλια

  • 10.15 – 11.30

    Ο «νέος» ρόλος της ανοσοπροσρόφησης στην Νευρολογία
    Προεδρείο: Κ. Κυλιντιρέας - Ε. Γράψα

    Νοσήματα Κεντρικού Νευρικού Συστήματος
    Ομιλητής: Γ. Δερετζή

    Ανοϊκα σύνδρομα και αιμαφαιρεση. Νεότερα δεδομένα.
    Ομιλητής: Τ. Ντόσκας

    Νοσήματα Περιφερικού Νευρικού Συστήματος
    Ομιλητής: Γ. Ρούντολφ

    Σχολιαστής: Ε. Ευαγγελοπούλου

  • 11.30 – 12.00

    Διάλλειμα
  • 12.00 – 13.15

    Νέες Προσεγγίσεις στη Νεφρολογία
    Προεδρείο: Ι. Μπολέτης - Π. Κυρικλίδου

    Μεμβρανώδης σπειραματονεφρίτιδα
    Ομιλητής: Π. Πατεινάκης

    Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
    Ομιλητής: Β. Γαλανοπούλου

    HLA από-ευαισθητοποίηση πριν την μεταμόσχευση νεφρού
    Ομιλητής: Ε. Κάψια

    ΑΒΟ μη συμβατή ομάδα αίματος και μεταμόσχευση νεφρού
    Ομιλητής: Χ. Μελεξοπούλου

    Σχολιαστές: Α. Μπαλιτσάρη

  • 13.15 – 14.15

    Ελαφρύ Γεύμα
  • 14.15 – 14.45

    Διάλεξη
    Θεραπευτική Αφαίρεση και διαδικασία της Γήρανσης

    Προεδρείο: Δ. Παπαδοπούλου
    Ομιλητής: Ι. Γριβέας

  • 14.45 – 16.00

    Διάλεξη
    Ο ρόλος των τεχνολόγων και νοσηλευτών
    Προεδρείο: Ε. Κύρογλου – Ι. Τσούγια

    Ο ρόλος της αιμαπεταλιοαφαίρεση στην αιμοδοσία και διακίνηση παραγώγων αίματος – Νοσηλευτική προσέγγιση
    Ομιλητής: Η. Λουκοπούλου

    Ο ρόλος του νοσηλευτή στην εφαρμογή της LDL αφαίρεσης
    Ομιλητής: Α. Νούσης

    Ο ρόλος του νοσηλευτή στην εφαρμογή συνδυασμού τεχνικών αφαίρεσης μεταξύ τους και με μεθόδους κάθαρσης
    Ομιλητής: Ε. Κοινοβιάρχου

    Σχολιαστής: Γ. Παυλάκη

  • 16.00 – 17.00

    Αφαίρεση σε ειδικές ομάδες
    Προεδρείο: Α. Ανδρίκος - Α. Μαυρογιαννάκη

    Εγκυμοσύνη
    Ομιλητής: Π. Τσεκέ

    Το παράδοξο της παχυσαρκίας στην προχωρημένη νεφρική νόσο
    Ομιλητής: Β. Κώτσης

    Ακρωτηριασμένοι
    Ομιλητής: Δ. Καραμάνος

    Σχολιαστής: Χ. Δημητριάδης

  • 17.00 – 17.30

    Η «τηλεϊατρική» στην καθημερινή ιατρική πράξη
    Προεδρείο: B. Γέρμαν
    Ομιλητής: Ε. Πατσιούρα

  • 17.30 – 18.00

    Διάλλειμα
  • 18.00 – 19.15

    Στρογγυλό Τραπέζι
    Κυτταρικές Θεραπείες

    Προεδρείο: Ε. Γιαννάκη- Α. Τραυλού

    Η κυτταρική ανοσοθεραπεία για την αντμετώπιση των ευκαιριακών λοιμώξεων και υποτροπών μετά από αλλογενή μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων
    Ομιλητής: Ε. Γιαννάκη

    Chimeric antigen receptor T cells (CAR-T): αποτελεσματικότητα στην υποτροποή οξείας λεμφοβλαστικής λευχαιμίας και μη Hodgkin λεμφώματος
    Ομιλητής: Δ. Μαλλουρή

    Chimeric antigen receptor T cells (CAR-T): Τοξικότητα
    Ομιλητής: Ε. Γαβριηλάκη

    Σχολιαστής: A. Ξηρόκωστα

  • 19.15 - 21.00

    Στρογγυλό Τραπέζι
    LDL αφαίρεση και ποιότητα ζωής

    Προεδρείο: Η. Θώδης-Ν. Αφεντάκης

    Η θέση της LDL αφαίρεσης σε σχέση με τα νεότερα αντιλιπιδαιμικά φάρμακα
    Ομιλητής: Γ. Κολοβού

    LDL αφαίρεση και νεφρωσικό σύνδρομο
    Ομιλητής: Α. Σχοινάς

    Παρελθόν - Παρόν – Μέλλον LDL αφαίρεσης
    Ομιλητής: Ι. Αθανασίου

06

ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ

  • 10.00 – 11.00

    Ειδικές μέθοδοι αφαίρεσης
    Προεδρείο: Ε. Θεοδωροπούλου - Ι. Γριβέας

    Rheopheresis και καλσιφύλαξη
    Ομιλητής: Ε. Γινικοπούλου

    Η χρήση των βλαστοκυττάρων σε ωχροπάθειες
    Ομιλητής: Α Χαρώνης

    Φωταφαίρεση
    Ομιλητής: Ε. Γαβριλάκη

  • 11.00 – 12.15

    Εντατική θεραπεία και σήψη
    Προεδρείο: Σ. Αλοίζος - Δ. Πετράς

    Βασικές γνώσεις για τη σήψη
    Ομιλητής: Σ. Αλοίζος

    Κυτταροκίνες
    Ομιλητής: Ε. Τσίγκου

    Granulocyte donors
    Ομιλητής: Α. Αργυρού

    Σχολιαστές: Γ. Γκιόγκας - Ο. Μπαλάφα

  • 12.15 – 12.30

    Διάλλειμα
  • 12.30 – 13.30

    Αγγειακή προσπέλαση στις μεθόδους θεραπευτικης αφαίρεσης
    Προεδρείο: Θ. Κωτσής - Ε. Μαζωνάκης

    Tι είδους αγγειακή προσπέλαση χρησιμοποιούμε στην θεραπευτική αφαίρεση
    Ομιλητής: Β. Αθανασιάδου

    Μόνιμος Κεντρικός Φλεβικός Καθετήρας
    Ομιλητής: Ι. Καντουνάκης

    Αρτηριοβλεβική αναστόμωση (ΑVF) -Τι νεώτερο
    Ομιλητής: Α. Λάζαρης

  • 13.30

    Λήξη Συνεδρίου